WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych na świecie. Jego popularność sprawia, że jest częstym celem dla cyberprzestępców, którzy próbują infekować strony wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. Ale jak rozpoznać, że Twoja strona na WordPressie została zainfekowana? Oto kilka kluczowych objawów i wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

1. Ostrzeżenia od przeglądarek i platform wyszukiwawczych

Zaczynając od najbardziej oczywistego objawu - jeśli Twoja strona została zidentyfikowana jako niebezpieczna, przeglądarki internetowe takie jak Chrome, Firefox czy Edge mogą wyświetlić ostrzeżenia dla odwiedzających. Mogą one informować, że strona jest zarażona lub próbuje rozprzestrzeniać szkodliwe oprogramowanie. Dodatkowo, narzędzia takie jak Google Search Console mogą wysłać powiadomienia o zidentyfikowanych problemach z bezpieczeństwem.

2. Zmiany w wyglądzie lub zawartości strony

Jednym z typowych objawów infekcji jest modyfikacja zawartości Twojej strony. Możesz zauważyć dziwne linki, reklamy lub pop-upy, których wcześniej tam nie było. W niektórych przypadkach cała strona może zostać przekierowana na inną, niepowiązaną witrynę.

3. Niechciane e-maile wychodzące

Jeśli Twój serwer zaczyna wysyłać niechciane e-maile (spam) bez Twojej wiedzy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja strona została zawirusowana. Cyberprzestępcy często wykorzystują zainfekowane strony do rozsyłania spamu lub prowadzenia innych nielegalnych działań.

4. Nieznane pliki lub foldery

Przeglądając katalogi swojej strony WordPress, możesz zauważyć obecność nieznanych plików lub folderów, których wcześniej tam nie było. Mogą to być skrypty lub inne pliki używane przez atakujących do wykradania danych lub prowadzenia innych szkodliwych działań.

5. Spadek wydajności

Zauważalne spowolnienie Twojej strony, niespodziewane błędy lub częste awarie mogą być oznaką, że coś jest nie tak. Chociaż mogą to być także objawy problemów z serwerem lub kodem strony, warto także rozważyć możliwość infekcji.

6. Ostrzeżenia od narzędzi do skanowania

Istnieje wiele narzędzi do skanowania stron internetowych w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Jeśli używasz jednego z nich i otrzymujesz ostrzeżenia, warto je potraktować poważnie.

7. Zmiany w panelu administracyjnym

Jeśli zauważasz nieznane konta użytkowników, dziwne wpisy w bazie danych lub modyfikacje w istniejących treściach, może to być oznaka, że ktoś nieuprawniony uzyskał dostęp do Twojego panelu administracyjnego.

Zabezpiecz swoją stronę przed zagrożeniami

Dbając o bezpieczeństwo swojej strony, warto rozważyć skorzystanie ze stałej opieki serwisowej WordPress. Taka opieka zapewnia ochronę przed atakami, regularne aktualizacje oraz monitoring strony, dzięki czemu możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoja strona jest w dobrych rękach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą stałej opieki serwisowej WordPress od firmy Genmo, która oferuje kompleksową ochronę i wsparcie dla Twojej strony.

Data: 15-08-2023

#WordPress #bezpieczenstwo

Twój Partner od WordPress'a