WordPress to jedno z najpopularniejszych systemów CMS na świecie, co sprawia, że jest atrakcyjnym celem dla hakerów. Właściciele stron opartych na WordPressie często zastanawiają się, jak sprawdzić, czy ich strona jest zainfekowana. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zrozumieć, skąd się biorą wirusy na stronach internetowych i jak dochodzi do ataków.

Skąd się biorą wirusy na stronach internetowych?

Wirusy na stronach internetowych pochodzą z różnych źródeł. Najczęstsze przyczyny zawirusowania strony opartej o WordPress to:

 • Przestarzałe wtyczki i motywy: Hakerzy skanują strony w poszukiwaniu luk w starych wersjach wtyczek i motywów, a następnie wstrzykują złośliwy kod.
 • Słabe hasła: Hakerzy używają narzędzi do automatycznego odgadywania haseł.
 • Nieaktualizowany rdzeń WordPressa: Strony oparte o stare wersje WordPressa są narażone na ataki z powodu znanych luk.
 • Zainfekowane źródła: Hakerzy oferują "darmowe" wersje płatnych wtyczek i motywów z złośliwym kodem.
 • Niewłaściwe konfiguracje serwera: Słabo skonfigurowane serwery mogą być wykorzystywane do ataków.

Jak dochodzi do ataków na stronę internetową?

Ataki na strony internetowe są często wynikiem zautomatyzowanych procesów. Hakerzy korzystają z botów i skryptów, które skanują sieć w poszukiwaniu stron z lukami w zabezpieczeniach. Gdy taka luka zostanie znaleziona, bot automatycznie próbuje ją wykorzystać. Na przykład, jeśli strona używa przestarzałej wtyczki znaną z luk w zabezpieczeniach, bot może automatycznie wstrzyknąć złośliwy kod. Co więcej, hakerzy często korzystają z list, na których gromadzone są strony z potencjalnymi lukami, co przyspiesza proces ataku.

Dlaczego hakerzy atakują strony oparte o WordPress?

Istnieje kilka powodów, dla których hakerzy kierują swoje ataki na strony oparte o WordPress:

 • Popularność platformy: WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS, co oznacza, że potencjalnie istnieje wiele stron z lukami w zabezpieczeniach.
 • Automatyzacja ataków: Większość ataków jest prowadzona przez boty, które skanują sieć w poszukiwaniu znanych luk w zabezpieczeniach.
 • Zysk finansowy: Hakerzy mogą kierować ruch na swoje strony, kradnąć dane lub żądać okupu za odblokowanie strony.
 • Rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania: Zainfekowane strony mogą służyć do rozprzestrzeniania malware'u wśród odwiedzających.

Jaki korzyści mają hakerzy z zawirusowania strony?

Korzyści, jakie hakerzy czerpią z zawirusowania strony, są różnorodne:

 • Zysk finansowy: Poprzez kradzież danych kart kredytowych, żądanie okupu za odblokowanie strony lub umieszczanie niechcianych reklam.
 • Rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania: Zainfekowane strony mogą służyć jako platforma do infekowania komputerów odwiedzających.
 • Wykorzystanie zasobów serwera: Hakerzy mogą wykorzystać zasoby serwera do przeprowadzania innych ataków lub kopania kryptowalut.
 • Pochwała i reputacja: W pewnych kręgach hakerskich, udane ataki mogą podnieść reputację i status.

Podsumowując, ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i regularnie aktualizować swoją stronę WordPress, wtyczki i motywy. Dbając o bezpieczeństwo, możemy skutecznie chronić się przed hakerami i zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym naszą stronę. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja strona mogła zostać zawierusowana, przeczytaj artykuł "Jak rozpoznać czy moja strona WordPress została zawirusowana?".

Data: 24-08-2023

#wordpress #bezpieczenstwo

Twój Partner od WordPress'a